ReprezentacjeReprezentacje młodzieżoweReprezentacja U-19AktualnościU-19: Emocje w ostatnim meczu! Remis Polski z Serbią i awans na mistrzostwa Europy!  Powrót

AktualnościReprezentacja młodzieżowa U-19

U-19: Emocje w ostatnim meczu! Remis Polski z Serbią i awans na mistrzostwa Europy!

28 / 03 / 23 Autor: PZPN

Mnóstwo emocji dostarczyło ostatnie spotkanie reprezentacji Polski do lat 19 w spotkaniu z Serbią. Biało-czerwoni przegrywali po pierwszej połowie, a po zmianie stron rywale, mimo że grali w osłabieniu, zdobyli kolejne trafienie. Gdy wydawało się, że awans jest już poza zasięgiem –  polskiej drużynie udało się zdobyć bramkę kontaktową po samobójczym trafieniu przeciwnika. Na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu do remisu doprowadził Wiktor Matyjewicz. Spotkanie zakończyło się rezultatem 2:2 i taki wynik dał pierwsze miejsce w grupie naszej drużynie, która zapewniła sobie udział w mistrzostwach Europy!

Mecz rozpoczął się od obustronnych ataków, bowiem zajmujący po 2. kolejkach turnieju trzecie miejsce w tabeli Serbowie też mieli szansę na awans. Polacy w początkowej fazie wypracowali dwie dogodne okazje, najpierw Kacper Urbański źle wykonał rzut wolny z 17. metrów, a kilka minut później Jordan Majchrzak został w ostatnim momencie powstrzymany przez stopera rywali. W 31. minucie prowadzenie objęli Serbowie po strzale z rzutu karnego Mihajlo Petkovicia (faul Kozubala na Miloseviciu). Biało-czerwoni zaatakowali od razu, wykonywali sporo stałych fragmentów gry, ale rywale wychodzili z opresji obronną ręką. Tuż przed końcem pierwszej połowy Mihajlo Petković otrzymał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Trener gości od razu dokonał zmiany ściągając innego zawodnika, który także miał na koncie żółty kartonik. Dla Serbów była to trzecia czerwona kartka w tym turnieju!

W przerwie zaczął solidnie sypać śnieg i arbiter, w porozumieniu z delegatem UEFA, nakazał odśnieżyć linie, w efekcie start drugiej połowy został opóźniony o niemal kwadrans. W warunkach, jakie zapanowały w Rącznej łatwiej było się bronić niż atakować, a Polacy atakować musieli. Ciężar gry na siebie brali liderzy naszej kadry Kacper Urbański i Tomasz Pieńko, ale naszym zawodnikom konstruowanie akcji szło jak po grudzie. W 59. minucie klasą błysnął Ognjen Mimović, który wyczekał bramkarza reprezentacji Polski i posłał piłkę w dalszy róg bramki. Serbowie mieli w 74. minucie stuprocentową szansę na trzecią bramkę, ale uratował nas golkiper.

Po chwili akcję wyprowadził wychowanek Unii Tarnów Wiktor Matyjewicz, piłkę uderzył Igor Strzałek trafiając wprost w Jan-Carlo Simicia i futbolówka wtoczyła się do bramki. Biało-czerwoni rzucili się do ataków i na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, po znakomitym dośrodkowaniu Jakuba Lewickiego, Matyjewicz skierował piłkę głową do bramki. Mecz zakończył się rezultatem 2:2, który dał Polakom awans do turnieju finałowego.

28 marca 2023, Rączna
Polska – Serbia 2:2 (0:1)
Bramki: Jan-Carlo Simić 77 (s), Wiktor Matyjewicz 87 – Mihajlo Petković 32 (k), Ognjen Mimović 59
Polska: 1. Oliwier Zych – 7. Dawid Bugaj (46, 20. Igor Strzałek), 16. Wiktor Matyjewicz, 4. Miłosz Matysik (85, 13. Alex Da Graça Marques), 2. Igor Drapiński, 11. Miłosz Brzozowski (69, 3. Jakub Lewicki) – 14. Maximillian Oyedele, 6. Antoni Kozubal (46, 9. Levis Pitan), 10. Kacper Urbański – 19. Jordan Majchrzak (69, 18. Szczepan Mucha), 21. Tomasz Pieńko.
Serbia: 12. Dimitrije Stevanović – 2. Vukasin Durdević, 14. Nikola Milicić, 4. Stefan Leković – 17. Lukijan Abadzija (88, 16. Mihajlo Milosavić), 20. Uros Miladinović (75, 22. Jan-Carlo Simić), 18. Janko Jevremović (45, 6. Mateja Stjepanović), 10. Mihajlo Petković, 15. Ognjen Mimović – 8. Jovan Mijatović, 19. Jovan Milosević.
Żółte kartki: Matyjewicz – Jevremović, Petković, Miladinović, Mijatović, Durdević.
Czerwona kartka: Mihajlo Petković (43. minuta).
Sędziował: John Brooks (Anglia).