AktualnościReprezentacja młodzieżowa U-19

U-19: Polska wygrała ze Szkocją

09 / 09 / 18 Autor: PZPN

Nie brakowało emocji, popartych młodzieńczą fantazją, w drugim spotkaniu młodzieżówek do lat 19 Polski i Szkocji. Biało-czerwoni prowadzili już w Brzegu 3:1 i stwarzali sobie kolejne sytuacje bramkowe, by stracić ten wynik w ciągu kilku minut. Ostatnie słowo należało jednak do podopiecznych Dariusza Gęsiora.

W obu drużynach, w porównaniu do pierwszego meczu w Opolu, doszło do kilku zmian. W naszej reprezentacji w pierwszym składzie pojawili się między innymi Sebastian Walukiewicz, Adrian Benedyczak oraz Kacper Michalski, którzy kilka dni wcześniej wystąpili w kadrze U-20 trenera Jacka Magiery.

Defensywa naszej reprezentacji wzmocniona rosłymi Walukiewiczem i Michalskim wyraźnie „urosła”, ale w pierwszych minutach na boisku nie było tego widać. Szkoci po dośrodkowaniu w pole karne zdobyli nawet gola, na szczęście Tom Clayton był na spalonym. Po chwili Patterson po rzucie rożnym z bliska przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Polacy cierpliwie czekali, by zadać cios Szkotom, którzy dłużej utrzymywali się przy piłce. Kibice ożywili się dopiero po akcji Walukiewicza, który przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów. I chociaż futbolówka ostatecznie wpadła do siatki, to główną rolę w tej sytuacji ponownie odegrał sędzia liniowy i bramka nie została uznana. Był to i tak jeden z bardziej emocjonujących momentów w grze biało-czerwonych w pierwszej połowie. Bo rzut wolny z 18 metrów w wykonaniu Marcina Grabowskiego wielu problemów Lewisowi Muirowi nie przysporzył. Kolejna próba okazała się już jednak dużo skuteczniejsza. Michał Skóraś uderzeniem tuż przy słupku zaskoczył golkipera Szkotów. W końcówce pierwszej połowy soczysty strzał oddał jeszcze Benedyczak, nie na tyle jednak silny by doprowadzić do zmiany wyniku.

Druga połowa rozpoczęła się od groźnego uderzenia Skórasia i akcji Przemka Bargiela, który po przerwie pojawił się na boisku. Szkoci nauczeni czwartkowym doświadczeniem nic sobie z tego nie robili. Po szybkiej kontrze i dograniu piłki do Ewana Hendersona szybko wyrównali stan meczu. Biało – czerwoni wyciągnęli jednak wnioski po pierwszym spotkaniu. Nie dali się zdominować, a  sami za sprawą oskrzydlających akcji Grabowskiego starali się sprawić przykrość rywalom. Trzeba jednak też dodać, że swoje zrobił też Bartosz Mrozek broniąc sytuację sam na sam z Sebem Rossem.

Był to jednak jeden z nielicznych ofensywnych akcentów naszych rywali. Coraz większą przewagę w drugiej odsłonie mieli Polacy. Aktywny był między innymi Bargiel, ale najpierw na listę strzelców po rzucie karnym wpisał się Benedyczak, który sam był faulowany w polu karnym, a następnie rzut wolny zamienił na bramkę Grabowski. Kolejnych sytuacji nie brakowało. Tymoteusz Klupś, Mateusz Bogusz – lista strzelców po stronie biało-czerwonych mogła być zdecydowanie dłuższa. Trafił natomiast Aitchison, ale polskich akcentów przy tej bramce również nie brakowało – bo nie zrozumieli się nasi stoperzy i „asystę zaliczył” Kiwior. W samej końcówce wyrównał zaś Middleton. Ostatnie słowo należało jednak do biało – czerwonych, a konkretnie do Walukiewicza, który umieścił piłkę w siatce po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.