ReprezentacjeReprezentacja A AktualnościW Lidze Narodów Holandia skuteczniejsza od reprezentacji Polski Powrót

AktualnościReprezentacja A

W Lidze Narodów Holandia skuteczniejsza od reprezentacji Polski

22 / 09 / 22 Autor: PZPN

W piątym meczu grupowym Ligi Narodów reprezentacja Polska przegrała na PGE Narodowym 0:2 z Holandią. Bramki dla gości zdobyli Cody Gakpo i Steven Bergwijn. W niedzielę Polacy zagrają w Cardiff z Walią, a stawką będzie utrzymanie w dywizji A.

Dla trenera Czesława Michniewicza nadchodzi czas wyborów, kto znajdzie się w kadrze na mistrzostwa świata. Przed mundialem reprezentacja w drugiej połowie roku miała do rozegrania tylko trzy spotkania – dwa w Lidze Narodów z Holandią i Belgią, a tuż przed wylotem do Kataru towarzysko z Chile (16 listopada). Wrześniowe mecze miały rozwiać ostatnie wątpliwości, co do kształtu składu na najważniejszą piłkarską imprezę.

W podstawowej jedenastce selekcjoner postawił m. in. dwóch piłkarzy, którzy niedawno mieli lekkie urazy. Z tego powodu Wojciech Szczęsny opuścił cztery spotkania, ale w ostatniej kolejce Serie A był na ławce rezerwowych. Z kolei Sebastian Szymański nie wystąpił w dwóch meczach i wrócił w niedzielę na spotkanie Feyenoordu z PSV Eindhoven, w którym zagrał 19 minut. Pozostali gracze wyjściowej jedenastki w większości w swoich klubach są zawodnikami podstawowego składu. W Holandii zaskoczeniem mógł być debiut Remko Pasveera, który za półtora miesiąca skończy 39 lat.

Mecze z Holandią i w niedzielę z Walią kończyły rozgrywki w grupie czwartej Ligi Narodów. Polacy mieli o co grać, bo groził im spadek do Dywizji B. Ostatnia w tabeli Walia traciła bowiem do biało–czerwonych trzy punkty. W pierwszym meczu z Holandią Polacy pokazali się z dobrej strony, bo w Rotterdamie prowadzili 2:0, choć w składzie brakowało np. Roberta Lewandowskiego. Gospodarze jednak wyrównali, ale piłkarze trenera Michniewicza przekonali się, że rywal jest do pokonania.

Stadion PGE Narodowy tradycyjnie wypełnił się niemal w komplecie. Magnesem był m. in. pojedynek kolegów z Barcelony – Lewandowski kontra Memphis Depay i Frenkie de Jong. Tego pierwszego Polak w klubie posadził na ławce rezerwowych. Z de Jongiem na boisku dogaduje się coraz lepiej, ale teraz byli rywalami.

Mecz zaczął się pechowo dla pomocnika Holandii – Teuna Koopmeinersa, który po starciu z Karolem Linettym musiał opuścić boisko. Pierwszy celny strzał oddali Polacy – Piotr Zieliński świetnie zwodem minął rywala, ale kopnął w środek bramki i Pasveer z małym problemami złapał piłkę. W odpowiedzi Daley Blind zamknął akcję – nie trafił jednak dobrze w futbolówkę i Szczęsny złapał. W 14. minucie Holendrzy objęli prowadzenie. Rozegrali bardzo szybką akcję – z prawej strony wzdłuż bramki podał Denzel Dumfries, a Cody Gakpo strzelił do bramki.

Polacy mieli problemy z grającymi często z pierwszej piłki rywalami. Holendrzy uzyskali przewagę, a piłkarze trenera Michniewicza czekali na okazję do kontrataku. Goście jednak tak, jak szybko grali w ataku, tak też szybko wracali do obrony. I biało–czerwoni mieli problemy ze stworzeniem okazji, a jak już się udało, to Zieliński za mocno podał do Lewandowskiego. W kolejnej sytuacji pomocnik Napoli już dokładnie zagrał do kapitana reprezentacji, ten oddał do Nikoli Zalewskiego, ale jego strzał był zbyt lekki.

Trener Michniewicz w przerwie zareagował i na boisku pojawił się drugi napastnik – Arkadiusz Milik, który zastąpił Linettego. I w 53. minucie Polacy byli bardzo blisko wyrównania. Zieliński świetnie wypatrzył na prawym skrzydle Przemysława Frankowskiego, który podał w pole karne, ale Milik z kilku metrów strzelił nad bramką. Po chwili kontratak i niecelne uderzenie Szymańskiego. I po okresie lepszej gry gospodarzy , Holendrzy wyprowadzili świetną akcję. Bergwijn wymienił piłkę z Vincentem Janssenem i pewnie pokonał Szczęsnego.

Polacy próbowali odrabiać straty. Bardzo aktywny był Zieliński, starał się Zalewski, ale efektów nie było. Selekcjoner szukał pomysłów, co zmienić i zdecydował się wpuścić najpierw Mateusza Klicha, a potem Bartosza Bereszyńskiego i Michała Skórasia, dla którego to był debiut w reprezentacji. Pierwszy raz w kadrze narodowej zagrał też Mateusz Łęgowski. Zawodnik Lecha Poznań kilka razy szarpnął lewą stroną. To jednak wciąż goście tworzyli groźniejsze sytuacje, ale mieli problemy, by trafić w bramkę.