FederacjaSędziowieAktualnościSpalony na ekranie laptopa, czyli sędziowskie życie w dobie koronawirusa Powrót

AktualnościSędziowie

Spalony na ekranie laptopa, czyli sędziowskie życie w dobie koronawirusa

 23 / 04 / 20 Autor: PZPN
Spalony na ekranie laptopa, czyli sędziowskie życie w dobie koronawirusa

Testy wideo na interpretację spalonego, analiza klipów z meczów, treningi na Facebooku z trenerem przygotowania fizycznego – sędziowie robią, co mogą, aby w czasie pandemii utrzymać formę. Oczywiście, tak jak w przypadku piłkarzy, nic nie zastąpi im meczu. Korzystają jednak ze wszystkich sposobów, żeby przygotować się na wznowienie rozgrywek. To nie wszystko. Aktywnie włączają się w pomoc szpitalom. Biorą udział w „challengach” popularnych w mediach społecznościowych. Tak wygląda sędziowskie życie w dobie koronawirusa.


W stałym kontakcie z UEFA

Jednym z elementów rozwoju arbitrów jest analiza sytuacji meczowych. Jest to łatwiejsze, gdy sędziowie są w rytmie meczowym. Działa to tak samo jak u piłkarzy, ale dotyczy podejmowanych decyzji czy ustawiania się na boisku. Problem pojawił się, gdy przez pandemię zawieszono rozgrywki. Dlatego, żeby zachować elastyczność umysłu, sędziowie regularnie oglądają wideoklipy z różnych meczów i je interpretują. Mają przygotowane specjalne tabelki, w których określają karę zespołową, indywidualną dla zawodnika, a także sposób interwencji VAR. Wszyscy wypełniają je indywidualnie.

– Stworzyliśmy je z Pawłem Gilem i Zbigniewem Przesmyckim dla naszych sędziów, a także obserwatorów w Polsce. Robi to też UEFA dla arbitrów i obserwatorów międzynarodowych. Wiadomo, że to nie zastąpi sędziowania, ale pozwoli choć przez kilkanaście minut skupić się na sytuacji, przeanalizować ją i zastanowić na odpowiedzią – tłumaczy Szymon Marciniak, sędzia międzynarodowy, uczestnik finałów mistrzostw Europy 2016 i mistrzostw świata 2018, a także stały bywalec na boiskach Ligi Mistrzów.

Prace są sprawdzane przez obu arbitrów międzynarodowych, a rekomendowane decyzje, po konsultacji z członkami Zarządu KS PZPN i uwzględnieniu oczekiwań UEFA, przekazywane są późnej wszystkim biorącym w tych ćwiczeniach udział. To taka forma osobistego sprawdzianu, gdyż każdy arbiter i obserwator może porównać rekomendowane decyzje ze swoimi odpowiedziami. W ten sposób dochodzi się do jednolitego interpretowania podobnych boiskowych zdarzeń przez wszystkich arbitrów, a także przez obserwujących ich pracę.– Jako sędziowie i obserwatorzy międzynarodowi także pracujemy z materiałami przesyłanymi przez UEFA. Analizujemy je zarówno pod kątem decyzji boiskowych, jak i ewentualnej interwencji VAR. UEFA stworzyła do tego specjalną platformę. Dodatkowo otrzymaliśmy do przeanalizowania jeden z meczów międzynarodowych. Praca on-line sprawia, że jesteśmy na bieżąco z najnowszymi wytycznymi – wyjaśnia Paweł Gil, inny polski sędzia międzynarodowy, który także był na EURO 2016 i mundialu w Rosji.

– Odbyliśmy wideokonferencję z członkiem Komitetu Sędziowskiego i rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, prognozach i naszych oczekiwaniach, co do aktywności UEFA w tym trudnym czasie. Podzieliliśmy się informacjami w jaki sposób trenujemy, jakie mamy do tego warunki i jak radzimy sobie z izolacją – dodaje Paweł Raczkowski, który w październiku 2018 roku zaliczył swój debiut w Lidze Mistrzów.Flaga w górę – w domowym zaciszu

Swoje testy wideo mają także asystenci. Logują się na specjalnej platformie, gdzie do wyboru jest kilkanaście zestawów z klipami dotyczącymi spalonego. Mają one różny poziom trudności, a w każdym zestawie jest po 20 krótkich filmów. Za każdym razem pokazany jest moment podania i minięcia się obrońcy z napastnikiem. Filmy są w czasie rzeczywistymi, a w bazie jest ich łącznie kilka tysięcy – nie ma możliwości uczenia się na pamięć. Asystent musi zdecydować czy był spalony czy nie, a także wskazać prawidłową stopklatkę, w którym momencie nastąpiło podanie.

– Taki trening percepcji ma dwa bardzo ważne cele. Po pierwsze, doskonali się skupienie uwagi na istotnych elementach. Po drugie – poprawia się umiejętność utrzymania koncentracji na bardzo wysokim poziomie przez cały czas trwania tego testu. W efekcie podczas pracy boiskowej asystent jest przygotowany na ocenę zdarzeń z większą precyzją. W normalnych warunkach trening wideo jest dopełnieniem tego boiskowego. W obecnej sytuacji jest elementem rekompensującym, choć w części, brak możliwości sędziowania na boiskach – tłumaczy Maciej Wierzbowski, Członek Zarządu KS PZPN, który odpowiada za pracę z asystentami.

Ćwiczenia na Facebooku i domowe siłownie

Praca nad utrzymaniem bystrości umysłu to jedno. Trzeba też dbać o formę fizyczną. Tutaj z pomocą przychodzą zajęcia, które na Facebooku prowadzi Grzegorz Krzosek, trener przygotowanie fizycznego polskich sędziów. Założył specjalną grupę na tym portalu społecznościowym i kilka razy w tygodniu prowadzi na żywo zajęcia wideo. Jeśli ktoś akurat nie może wziąć w nich udziału, może później odtworzyć sobie film. Ćwiczenia poprawiają kondycję, stabilizację, koordynację i wzmacniają poszczególne grupy mięśniowe.

– Okres pandemii to nie jest czas wakacji dla sędziów. Tak się składa, że my nie potrzebujemy zielonego, wymiarowego boiska, żeby trenować. Czasami wystarczy parę metrów kwadratowych, a jak się teraz okazuje, nawet tylko kawałek miejsca pokoju. Zajęcia z Grześkiem Krzoskiem i jego małżonką Agnieszką to bardzo fajne uzupełnienie treningów biegowych. Poruszamy grupy mięśniowe, które na co dzień nie są aż tak eksploatowane – wyjaśnia Szymon Marciniak.Niektórzy bieganie i zajęcia z Grzegorzem Krzoskiem przeplatają ćwiczeniami siłowymi. W swoich domach stworzyli małe siłownie i tam pracują nad swoją sylwetką. – Już wcześniej zgromadziłem sporo sprzętu do ćwiczeń. Oprócz biegania, mogę ćwiczyć na TRX, gumach czy z ciężarami, które w obecnych czasach są na wagę złota. Również YouTube przychodzi z pomocą, bo jeśli tylko się chce, to można znaleźć wiele różnorakich, ciekawych i rozwijających treningów. Bez konieczności posiadania skomplikowanego sprzętu – mówi Paweł Raczkowski.

Pamiętają o potrzebujących

W tym trudnym czasie sędziowie pokazują też wielkie serce. Piękną inicjatywą wykazali się członkowie z KS Łódzkiego ZPN. Przewodniczący Tomasz Radkiewicz zorganizował wśród nich zbiórkę na zakup maseczek ochronnych i płynów dezynfekujących dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Zebrano kwotę prawie 3 tysięcy złotych. Kupiono najpotrzebniejsze rzeczy. – Po raz kolejny pokazaliście, że jesteście wyjątkową grupą. Gdy zaczynaliśmy zbiórkę nie myślałem, że uda się zebrać nawet połowę tej kwoty. Znów nie zawiedliście – napisał w poście na Facebooku Radkiewicz.

Arbitrzy z KS Wielkopolskiego ZPN, żeby „zabić” nudę, wymyślili konkurs RETRO-FOTO. Publikowane są w nim stare zdjęcia zespołów sędziowskich, a młodzi sędziowie mają podać nazwiska osób na fotografii i mecz, przed którym została ona wykonana. „Poznaj Kalosza” – to z kolei cykl, gdzie wielkopolanie opowiadają o swoim arbitrażu. Zaproszony gość przed kamerą odpowiada na szereg ciekawych pytań.– Nie jest to dla nas czas stracony. Wręcz przeciwnie, staramy się urozmaicać swoją aktywność sędziowską, zarówno od strony fizycznej, jak i teoretycznej. Czekamy na wznowienie rozgrywek PKO Ekstraklasa. Trzymamy też kciuki, żeby była możliwość powrotu na zielone boiska dla całego szczebla centralnego i niższych lig. Wszyscy arbitrzy, niezależnie od szczebla rozgrywek, stęsknili się za sędziowaniem – przyznaje Szymon Marciniak.

– To nie jest łatwy czas dla nikogo, również i dla członków organizacji sędziowskiej. Wiemy już jednak kiedy będą wznawiane poszczególne rozgrywki i pewne jest, że arbitrzy będą bardzo dobrze przygotowani do wypełniania swoich zadań – podsumowuje Zbigniew Przesmycki, Przewodniczący KS PZPN.

Jakub Jankowski

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się
Wideo