FederacjaAktualności Pogoń Szczecin triumfuje w kategorii U-12 Turnieju o Puchar Prezesa PZPN Powrót

AktualnościFederacja

Pogoń Szczecin triumfuje w kategorii U-12 Turnieju o Puchar Prezesa PZPN

18 / 02 / 18 Autor: PZPN

Cóż to były za emocje! W niedzielne popołudnie poznaliśmy zwycięzcę Turnieju o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12. Po całym dniu zaciętej rywalizacji z wywalczenia tytuły cieszyli się młodzi piłkarze Pogoni Szczecin. Wielkie brawa należą się jednak każdemu z uczestniczących w decydującej batalii zespołów.

Rozgrywki fazy grupowej, podobnie jak w przypadku kategorii wiekowej U-11, toczone były równolegle w dwóch warszawskich halach – OSiR Bemowo oraz AWF. Pierwszy z tych obiektów był areną zmagań w grupach A i B. W grupie A faworytami wydawali się przedstawiciele województw: dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego. I tak rzeczywiście się stało – do dalszej fazy rywalizacji awansowały MUKS CWZS Bydgoszcz i Zagłębie Lubin. W bezpośrednim starciu tych ekip lepsi okazali się bydgoszczanie i to właśnie oni zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie.

Grupa B została zdominowana przez GKS Gieksę Katowice. Drużyna ze stolicy Górnego Śląska rozpoczęła co prawda rywalizację od bezbramkowego remisu z Tarnovią Tarnów, ale później było już tylko lepiej. Pewne zwycięstwo z Gryfem Wejherowo i rozbicie Football Academy Opole zapewniło katowiczanom pierwsze miejsce w grupie. Pozycja numer dwa przypadła w udziale Gryfowi Wejherowo, który w bezpośrednim starciu wydarł awans Tarnovii.

Zespoły znajdujące się w grupach C i D o punkty walczyły w hali AWF. Wielkie emocje przyniosła rywalizacja w pierwszej z tych grup. Awans do ćwierćfinału najwcześniej zapewnili sobie zawodnicy kieleckiej Korony, ale pozostawało miejsce numer 2. O to w bezpośredniej potyczce walczyły drużyny Wigier Suwałki oraz Constractu Lubawa. Ostatecznie po niesamowicie emocjonującym meczu padł remis 1:1, który premiował do dalszej fazy gier zespół z Podlasia. Młodzi piłkarze z Lubawy zaskarbili sobie jednak sporą sympatię kibiców, grając niezwykle odważnie i z ogromnym sercem, mimo że część zespołu stanowili gracze z młodszych roczników niż 2006.

Grupa D skojarzyła dwie Pogonie – tę ze Szczecina i tę z Siedlec. Wyniki tak się ułożyły, że to właśnie te dwie drużyny awansowały do ćwierćfinału, choć losy zespołu z województwa mazowieckiego ważyły się do ostatniej sekundy spotkania… Warty Sieradz z BKS Lublin. Młodzi piłkarze z regionu łódzkiego mogli zapewnić sobie promocję, ale musieli wygrać z lubelską ekipą co najmniej dwiema bramkami. Choć nie brakowało im ambicji i zaangażowania, celu nie osiągnęli – zabrakło do tego jednego, upragnionego gola. Dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu w ćwierćfinale zameldowała się drużyna Pogoni Siedlce.

W pierwszym ćwierćfinale na parkiet wyszły zespoły MUKS CWZS Bydgoszcz i Wigier Suwałki. Prowadzenie objęli bydgoszczanie, ale odpowiedź drużyny Wigier była natychmiastowa – potężny strzał Kacpra Rejterady znalazł drogę do siatki. Drużyna prowadzona przez trenera Dariusza Koncewicza na tym nie poprzestała. W drugiej połowie wyprowadziła dwa błyskawiczne ciosy. Rywale próbowali odrobić straty, zdobyli nawet bramkę kontaktową, ale nie zdołali już doprowadzić do wyrównania. Wigry jako pierwsze znalazły się tym samym w gronie czterech najlepszych drużyn turnieju. Chwilę później na parkiet bemowskiej hali wyszły zespoły Korony Kielce i Zagłębia Lubin. Jako pierwsi z trafienia cieszyli się przedstawiciele województwa dolnośląskiego. Po kolejnej minucie było już 2:0 i zawodnicy z Kielc znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Przed przerwą ich sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej. Błąd defensywy przy wyprowadzeniu piłki zakończył się trzecim golem dla Zagłębia. Po zmianie stron lubinianie kontynuowali swoją ofensywę, co przyniosło efekt w postaci czwartej, a później piątej bramki. Zagłębie pewnie zwyciężyło 5:0 i mogło czekać na swojego półfinałowego rywala.

Najpierw przeciwnika poznała jednak ekipa Wigier Suwałki. Miał nim być ktoś z pary GKS Gieksa Katowice – Pogoń Siedlce. Bezbramkowy stan trwał w tym meczu niespełna 30 sekund, bo już po takim czasie piłka znalazła się w bramce zespołu z Katowic. Ekipa ze stolicy Górnego Śląska ruszyła do ataków, ale brakowało jej nieco skuteczności i… szczęścia, jak wtedy, gdy piłka odbijała się od słupka. Na nieszczęście dla katowiczan, nie udało im się odrobić strat i rywalem Wigier w półfinale stała się siedlecka Pogoń. W ostatniej parze o awans walczyła inna Pogoń – ta ze Szczecina – która mierzyła się z Gryfem Wejherowo. Już od pierwszego gwizdka zdecydowanie groźniej atakowali młodzi „Portowcy”. Po kilku minutach osiągnęli swój cel i wyszli na prowadzenie. I choć wejherowianie robili co mogli, nie zdołali już odwrócić losów tego spotkania. Stawkę półfinalistów uzupełniła więc szczecińska Pogoń.

Najpierw na parkiet wyszły drużyny reprezentujące akademie klubów pierwszoligowych. Poziom zespołów był bardzo wyrównany, więc długo utrzymywał się wynik bezbramkowy, choć okazji nie brakowało. Opór rywala jako pierwsi przełamali młodzi piłkarze z Suwałk, a potężnym strzałem nie do obrony popisał się Jakub Paszkowski. Po chwili dość niespodziewanie z bardzo ostrego kąta uderzył zawodnik Pogoni i znów na tablicy wyników widniał remis. W drugiej połowie rezultat się nie zmienił i o wszystkim musiała zdecydować seria rzutów karnych. Próbę nerwów lepiej wytrzymali zawodnicy z Suwałk i to właśnie oni jako pierwsi zapewnili sobie udział w wielkim finale!

O drugie miejsce w decydującym boju walczyły zespoły Zagłębia Lubin i Pogoni Szczecin. W pierwszej połowie bardziej aktywni byli gracze ze Szczecina, którzy stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji, jednak piłka nie mogła znaleźć drogi do siatki. Po dziesięciu minutach utrzymywał się zatem wciąż bezbramkowy remis. O tym, jak trudno przedrzeć się przez defensywę zespołu z Lubina świadczy fakt, że do półfinału nie straciła ona ani jednej bramki. W drugiej połowie niewykorzystane przez Pogoń sytuacje się zemściły. Po przechwycie i świetnej dwójkowej akcji piłkę w siatce szczecinian umieścił Natan Niedźwiedź i Zagłębie znacznie przybliżyło się do finału. Gdy wydawało się, że już nic nie może odebrać im upragnionego zwycięstwa, na 20 sekund przed końcem świetnym strzałem do wyrównania doprowadził Jacek Czapliński i znów konieczna była seria rzutów karnych. Tym razem bohaterem okazał się golkiper młodych „Portowców” i to Pogoń Szczecin zaliczyła awans do finału.

Decydującemu starciu towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Obsadę sędziowską tworzyli Szymon Marciniak i Tomasz Kwiatkowski, zawodnicy zostali zaprezentowani przed licznie zgromadzoną publicznością, a wszystko transmitowały kamery Łączy Nas Piłka. Gdy wybrzmiał pierwszy dźwięk gwizdka, liczyło się już jednak tylko jedno – zwycięstwo. Po niespełna pięciu minutach wybuch radości w obozie Pogoni oznajmił zdobycie pierwszej bramki w wielkim finale. Na sekundy przed końcem pierwszej połowy szczecinianie cieszyli się po raz drugi i do drugiej części spotkania przystępowali z bardzo dużym komfortem. W drugiej połowie spokojnie kontrolowali przebieg gry, a na trzy minuty przed końcem wyprowadzili akcję, która przyniosła im trzecią bramkę. Tym samym przypieczętowali swoje okraszone ogromnymi emocjami zwycięstwo w Turnieju o Puchar Prezesa PZPN!