FederacjaAktualnościWystartowały rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN. „W piłkę gramy także zimą” Powrót

AktualnościFederacja

Wystartowały rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN. „W piłkę gramy także zimą”

 05 / 01 / 18 Autor: PZPN
Wystartowały rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN. „W piłkę gramy także zimą”

W styczniu po raz pierwszy wystartowały rozgrywki o Puchar Prezesa PZPN, które będą służyły popularyzacji piłki nożnej w naszym kraju wśród najmłodszych, a także selekcji utalentowanych zawodników. O nowym projekcie portalowi Łączy Nas Piłka opowiedział Łukasz Wachowski, Dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN.


W styczniu Polski Związek Piłki Nożnej ruszył z nowym projektem, jakim jest turniej o Puchar Prezesa PZPN. Skąd pomysł, żeby zorganizować te rozgrywki?

Chcemy aktywizować dzieci i kluby piłkarskie w okresie, który do tej pory – z uwagi na panujące w Polsce warunki pogodowe – uchodził za tak zwany „martwy”. My jednak dostrzegamy w tym olbrzymi potencjał. Dzieci zamiast siedzieć na przykład przed telewizorem, czy komputerem, spędzą czas w fajnej atmosferze, w ruchu, z piłkami. Od zawsze było tak, że po zakończeniu rozgrywek na trawie drużyny przenosiły się na hale sportowe, kontynuując tam niejako procesy szkoleniowe i treningowe. W halach odbywało się również współzawodnictwo, czyli rozgrywki piłkarskie. W piłkę nożną gramy również zimą.

Jaki przedział wiekowy obowiązuje w tych rozgrywkach?

Rozgrywki odbywają się odrębnie w dwóch kategoriach wiekowych U-12, czyli zawodnicy urodzeni w 2006 roku i młodsi oraz U-11, piłkarze urodzeni w 2007 roku i młodsi.

W jakim systemie zostaną przeprowadzane rozgrywki o Puchar Prezesa?

Aktualnie, na terenie Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej odbywają się kwalifikacje, za które odpowiadają poszczególne związki. Eliminacje zakończą się 31 stycznia i wtedy każdy związek musi przedstawić nam swojego zwycięzcę. Rozgrywki finałowe, które organizowane są przez PZPN odbędą się w dniach 17-18 lutego w Warszawie w halach AWF oraz OSiR Bemowo.

Ile czasu zajęło PZPN wprowadzenie idei turnieju w życie?

Zawsze mówię, że w PZPN droga od słów do czynów jest bardzo krótka. W listopadzie przygotowaliśmy koncepcję regulaminową i organizacyjną turnieju. Została ona przedstawiona Zarządowi, który odniósł się do tej inicjatywy bardzo pozytywnie. To „zielone światło” było impulsem do opracowania ostatecznej wersji regulaminu i rozpoczęcia działań związanych z organizacją turnieju, całą logistyką.

Jakie są główne korzyści uczestnictwa w turnieju o Puchar Prezesa?

Dla dzieciaków zakochanych w piłce już sama możliwość uczestnictwa i rywalizacji z najlepszymi zawodnikami z Polski stanowi ogromną wartość. Czasami wydaje się nam, że dzieci robią coś tylko dla samych nagród, a wcale tak nie jest. Tym różni się świat dzieci od świata dorosłych. W tym pierwszym wszystko jest o wiele prostsze i pozbawione wyrachowania. Dzieciaki przyjadą na turniej, będą się świetnie bawić i przeżyją niezapomniane chwile. Na koniec nie zabraknie oczywiście Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, który uhonoruje najlepszych zawodników. Dla tych dzieci będzie to ogromne przeżycie, że będą mieli przyjemność odebrać nagrody z rąk legendy polskiej piłki.

Jakie nagrody przewidziane są dla najlepszej drużyny?

Puchar Prezesa PZPN i złote medale, dla finalisty także puchar i srebrne medale. Oczywiście nagrodzimy zawodnika, który zdobył najwięcej bramek, najlepszego piłkarza z pola oraz bramkarza.

Czy rozgrywki będą kontynuowane w kolejnych latach?

Oczywiście, że tak. Okres przerwy między rozgrywkami ma kojarzyć się z rozpoczęciem rywalizacji piłkarskich w halach. W lutym każdego roku odbywać się będzie turniej finałowy organizowany przez PZPN. Wcześniej, tak jak teraz, w każdym WZPN będą odbywały się eliminacje do tych rozgrywek.

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się
Wideo