AktualnościFederacja
Audiodeskrypcja na stadionach – równość i dostępność dla wszystkich kibiców

Polski Związek Piłki Nożnej oraz Federacja Kibiców Niepełnosprawnych zwrócili się do klubów piłkarskich w całej Polsce z ważnym apelem: czas uczynić mecze piłki nożnej w pełni dostępnymi dla osób z niepełnosprawnością wzroku poprzez wdrożenie usługi audiodeskrypcji.
Czym jest audiodeskrypcja?
Audiodeskrypcja to specjalistyczny opis słowny wydarzeń boiskowych, przekazywany w czasie rzeczywistym za pomocą słuchawek lub aplikacji mobilnej. Dzięki niej osoby niewidome i niedowidzące dostają informacje o przebiegu meczu, dzielą emocje z innymi fanami i w pełni angażują się w kibicowanie. To rozwiązanie, które nie tylko zwiększa dostępność wydarzeń sportowych, ale także buduje więź społeczną i poczucie wspólnoty wśród wszystkich kibiców.
Sprawdzone rozwiązanie, gotowe do wdrożenia
W Polsce już dziś audiodeskrypcja działa z powodzeniem na stadionach m.in.: Śląska Wrocław, Legii Warszawa, Górnika Zabrze, Arki Gdynia czy Lecha Poznań. Podobne rozwiązania są również stosowane podczas meczów reprezentacji Polski, co pokazuje, że wdrożenie audiodeskrypcji jest możliwe zarówno na poziomie klubowym, jak i reprezentacyjnym. Co ważne – audiodeskrypcja nie wymaga wysokich nakładów finansowych. Do jej realizacji potrzebny jest jedynie podstawowy sprzęt oraz przeszkolony komentator. Mimo niewielkich kosztów, jej wpływ na jakość odbioru wydarzenia przez osoby z niepełnosprawnościami jest ogromny.
„Bez audiodeskrypcji stadionowej nie zapewnimy pełnej dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Każdy człowiek, także osoba z dysfunkcjami wzroku, chciałby w pełni rozumieć boiskowe wydarzenia. Sama atmosfera stadionu może dla wielu ludzi nie wystarczyć. Dlatego jako Federacja Kibiców Niepełnosprawnych będziemy wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej wspierać audiodeskrypcję na wielu poziomach - promocyjnym i organizacyjnym. Jako człowiek mający problemy ze wzrokiem, zawsze, jeśli jest to możliwe zakładam słuchawki podczas meczu. Niestety, wciąż niewiele klubów prowadzi audiodeskrypcję dla swoich kibiców. Koniecznie trzeba to zmienić. – powiedział Paweł Parus, członek zarządu Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.
Prawo i odpowiedzialność społeczna
Wprowadzenie audiodeskrypcji to nie tylko wyraz dobrej woli i empatii, ale także wypełnienie obowiązków wynikających z Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Ustawa ta zobowiązuje instytucje publiczne oraz organizatorów wydarzeń masowych do podejmowania działań na rzecz równego dostępu – również w zakresie komunikacji i informacji.
Wsparcie i szkolenia
PZPN i Federacja Kibiców Niepełnosprawnych, we współpracy z Fundacją Katarynka, regularnie prowadzą szkolenia dla przyszłych audiodeskryptorów. Tylko w ostatnim roku w takim kursie wzięło udział 30 osób. Katarynka to fundacja z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu audiodeskrypcji zarówno dla wydarzeń sportowych, jak i kulturalnych.
Piłka nożna dla wszystkich
PZPN i FKN deklarują pełne wsparcie merytoryczne i organizacyjne dla klubów piłkarskich zainteresowanych wdrożeniem audiodeskrypcji. To szansa, by sport był naprawdę dla wszystkich – bez wyjątków. Zadbajmy wspólnie o to, by każdy kibic – niezależnie od swojej sprawności – mógł w pełni przeżywać emocje towarzyszące meczom piłkarskim.