SzkolenieTrening TaktykaTomasz Iwan: Jak powinni grać boczni pomocnicy Powrót

Trening Taktyka

Tomasz Iwan: Jak powinni grać boczni pomocnicy

 28 / 01 / 13 Autor: PZPN
Tomasz Iwan: Jak powinni grać boczni pomocnicy

Tomasz Iwan, przewodniczący Grupy ds. Piłki Plażowej, podczas kariery piłkarskiej występował na pozycji bocznego pomocnika. Specjalnie dla Extratime.tvp.pl opowiedział, jakie cechy powinien posiadać dobry skrzydłowy.


Były reprezentant Polski podkreślił duże oczekiwania w grze ofensywnej od bocznych pomocników. – Taki zawodnik powinien w odpowiednim momencie starać się dojść z piłką do linii końcowej, dośrodkować, bądź „przełamać”, czyli wejść do środka i uderzyć. Jeżeli akcja prowadzona jest z lewej strony, prawy pomocnik powinien automatycznie znaleźć się w polu karnym i zamykać akcję. Jeżeli akcja jest z prawej strony, to lewy pomocnik zachowuje się w podobny sposób – tłumaczy Iwan.

 – Podczas meczów pokonuje się ogromne ilości kilometrów. Zawodnik praktycznie się nie zatrzymuje, bo cały czas bierze udział w grze ofensywnej lub defensywnej – dodaje były zawodnik m.in. Feyenoordu Rotterdam, PSV Eindhoven i Austrii Wiedeń.

– Na pewno bardzo przydatna jest umiejętność gry jeden na jeden, szczególnie w wyprowadzaniu ataków oraz umiejętności techniczne. Bez tego nie można dobrze i celnie dośrodkowywać. Inne cechy, które predysponują zawodników do gry na tej pozycji, to dynamika, szybkość, duża wydolność organizmu. Jeżeli do tego dodamy znakomite umiejętności techniczne, świetny drybling, uderzenie, to mamy wzorcowego bocznego pomocnika – twierdzi Iwan.

Za taki wzór Tomasz Iwan stawia kapitana reprezentacji Polski, Jakuba Błaszczykowskiego. – On pokazuje, jak powinien grać nowoczesny boczny pomocnik. To nie jest tylko postać zamknięta przy linii bocznej. Nie zachowuje się, jak pociąg i nie jeździ tylko po jednej stronie w tą i z powrotem. Często swoimi niekonwencjonalnymi akcjami powoduje, że zdobywa bramki, albo wypracowuje gole kolegom. Schodzi do środka, szuka pozycji, nie jest przywiązany do linii bocznej. To powoduje duże zamieszanie w szeregach przeciwnika – podkreślił zalety pomocnika Borussii Dortmund.

Więcej na http://extratime.tvp.pl To jest Twój czas – czas futbolu!

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się