Analiza zdarzeń sezon 2015/2016Analiza zdarzeń sezon 2015/2016

Analiza zdarzeń 23. kolejki Ekstraklasy

 09 / 03 / 16 Autor: PZPN
Analiza zdarzeń 23. kolejki Ekstraklasy

Piąty dzień Ekstraklasy – to nazwa cotygodniowej analizy sędziowskiej prowadzonej przez Szefa Kolegium Sędziów w Polskim Związku Piłki Nożnej, Zbigniewa Przesmyckiego. Zapraszamy do przeczytania analizy z 23. kolejki Ekstraklasy w sezonie 2015/2016.


ZOBACZ SYTUACJĘ

Zawodnik Korony wygrywa walkę o pozycję w celu przejęcia długiego podania w kierunku bramki przeciwników, znajdując się sam na sam z bramkarzem. W momencie, kiedy zamierza przejąć kontrolę nad piłką, znajdujący się za nim obrońca Lechii podstawia mu nogą. W momencie faulu zawodnik Lechii nie kontroluje piłki ale jest oczywiste, że tą kontrolę przejmie – mijająca go piłka traci szybkość, tak, że gdyby nie faul, to już na 14-stym metrze przejąłby ją.

Przypomnę, że  kontrolowanie piłki oznacza:

  • takie opanowanie piłki aby móc nią zarządzić w dowolny sposób (zamarkowanie strzału w lewy róg i strzał w prawy, zamarkowanie strzału i próba ominięcia przeciwnika tak aby strzelić do pustej bramki itp.),
  • opanowanie piłki rozumiane jak powyżej ale dostatecznie daleko od znajdującego się z przodu, aktywnego przeciwnika, tak aby, kontrolując piłkę, móc zrealizować dowolny wariant  zarządzenia nią

W omawianej sytuacji oba warunki są spełnione co oznacza, że obrońca Lechii, swoim faulem pozbawił przeciwnika realnej szansy na zdobycie bramki. Oznacza to więc, że powinien on ujrzeć tak zwaną bezpośrednią czerwoną kartkę.

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się
Wideo